Cris LaBossiere

Cris LaBossiere
Strength training and mountain biking. My two favorites

Monday, December 9, 2013

Healthy Food Still Cheaper; Despite new "Research"

I'll cut right to the chase..

In this sale comparison we see that bacon is a bit cheaper than boneless chicken breast, about $2.00 per pound less.

Well I guess that's it then; proof that the healthier lean poultry is more expensive than the fatty bacon.

That would be science without the science part though, you know, when you measure and compare the actual details?
 42 out of 100 grams are fat.  You are buying a lot of fat.

Chicken breast (boneless, skinless)
 4 out of 100 grams are fat. You are buying a lot of lean chicken.

So is the bacon actually cheaper?  If your goal is to buy fat and a ridiculous dose of sodium (42% of your money is going into fat) then the bacon is cheaper.  If you're looking to feed yourself or your family healthy lean cuts of meat and poultry, then the chicken is a better deal.

We're not further ahead over-consuming fat calories; this is a false economy.  Even if it were cheaper to eat unhealthy it would still cost families and the national economy more money in health care costs, not to mention the emotional costs of facing chronic illness, as well as the emotional turmoil that accompanies trying to quit over eating to lose weight.

 Cheesecake $13.00 for about 1000g

 Mixed veggies $6.00 for about 900g

Looks like the veggies are cheaper than cheesecake (about half the cost).  And we know which of these two delivers more vitamins minerals to you and your family.

 About 1600 grams (1.6 kg) for $11.00.  Good deal eh?

37 out of 100 grams are fat.  You are buying a lot of fat, not much potatoes, and it costs you more than actual potatoes.

 4500 grams (4.5kg) for $3.00.  

0 out 100 grams are fat.  You are buying all potatoes, and at a significant savings. 
Potatoes are about 66 cents per kilo.
Potato chips are about $6.87 per kilo.

Potato chips are 10X the cost of potatoes!

I've done this comparison before, a couple times.  I do it whenever there is a press release from some think-tank claiming healthy food is far more expensive than unhealthy food.

Last week a study published in the British Medical Journal resolved that healthy eating costs $1.50 per day more than consuming less healthy processed foods.  The study didn't actually compare any real prices in any grocery stores.  They looked at 27 previously done studies on the cost of foods.

I've always found in my real life grocery store bill comparisons or flyer price comparisons, that for the most part, healthy choices are less costly than junk food, processed foods, and fast food restaurants.

Please folks, don't believe the hype.  With few exceptions, healthy choices are cheaper.

Here's a reader comment from the "comments" section below the study..

"This study is nonsense!
How can you possibly think that meta data can actually give you information needed to do a study that tells real people that eat real food that it only cost on average $1.50 per day more.
First off $1.50 more than what? What is the base cost of three meals per day?
Where are you buying meat that cheep cuts are only 29 cents per serving less than good cuts. How many tons of meat must one buy at a time for that price?
I would love to tell you where to put this study!
I know my comment won't show up if I tell you that.
You people that like to crunch numbers, do you really believe the nonsense that you write into what you call a meta data study?
I have news for you.
Go shopping for food. By some crap processed food type products.
Then go shopping and buy fresh vegetables and fruits and see what the real difference in price is."


Here is the link to the study

 I'm not saying that it is inexpensive to eat.  I'm saying the cost of healthy food is very competitive with the cost less healthy food, and is often considerably cheaper.

No comments:

Post a Comment